epilepsija

Moje opcije

ocijenilo 0 korisnika
Ovaj post ima 48 odgovor(a) | 1 Sljedbenik

gazela12
Not Ranked
Registriran(a): 17.08.2008.
Odgovor na Re: epilepsija 09-10-2008 17:28
moj dečko boluje od epilepsije, već tri godine. imao je ozljedu glave,u prometnoj nesreći. pije ljekove i dvije godine je bio bez napadaja. i doktor mu je smanjio terapiju da ga skine s ljekova i nažalost napadaji su se pojavili. napadaja proživljavamo zajedno već godinu dana. mjesečno ih ima dva. tipa grand mal,tj.veliki napad. teško mi ga je tako gledat. sami se borimo s tom bolešću. nije ugodna ni malo. ali ako pijete dobru terapiju s njom se može normalno živjeti. mogu vam preporučit jednog iznimnog doktora koji se bavi epilepsijama samo. ako vaši neurolozi neznaju šta vam ili vam ne mogu tu bolest dijagnosticirat,ili ako vam se čudno nešto događa na što ne znate odgovor...uputite se ovom lječniku. VINOGRADSKA BOLNICA SESTRE MILOSRDNICE U ZAGREBU CENTAR ZA EPILEPSIJU, DOKTOR HRVOJE HEĆIMOVIĆ. najbolji je, školovao se u americi i specijalizirani je epileptolog
gazela12
Not Ranked
Odgovor na Re: epilepsija 09-10-2008 17:35
zlatna pravila epilepsije su: dovoljno sna ne puno gledat tv i zujit u komp ne pit,manje pušit,ne koristit opojna sredstva ako imaš epi napadaje-ne vozit auto zakon dopušta vožnju auta ako dvije god nisi imao_imala napad piti redovno ljekove,radovito ići na kontrolu izbjegavat sunce
Gost
Top 10 Contributor
Registriran(a): 17.10.2007.
Odgovor na Re: epilepsija 09-10-2008 21:06
> a jel netko ima petit mal epilepsiju? e to ja iam
Gost
Top 10 Contributor
Odgovor na Re: epilepsija 09-11-2008 8:07
> > a jel netko ima petit mal epilepsiju? > > e to ja iam kak se zna da to imaš?
Gost
Top 10 Contributor
Odgovor na Re: epilepsija 09-11-2008 13:22
> > > a jel netko ima petit mal epilepsiju? > > > > e to ja iam > > kak se zna da to imaš? pa po tipu napada koje imaš
gazela12
Not Ranked
Odgovor na Re: epilepsija 09-11-2008 14:16
petit mal je blazi oblik napada. nazvan mali napad. manifestira se tako da se osoba zagleda u jednu točku par sekundi i prekine radnju koju radi, npr prekine pisanje zadaće i kad napad završi, tih par sekundi, nastavi s započetom radnjom- nastavi pisat. mogući manji grčevi, bez pjene i bez potpunog gubitka svijesti
Gost
Top 10 Contributor
Odgovor na Re: epilepsija 09-11-2008 14:25
ma to znam, no tako izgleda i osoba koja se zamisli... kako zaista znaš da to imaš? meni to traže godinama i traže ponavljanje pretraga svako malo da vide ima li što novo i zanimljivo, a meni se to ne da više
Gost
Top 10 Contributor
Odgovor na Re: epilepsija 09-11-2008 16:39
ponekad i ne znaš dok ne utvrde. iako ja nemam taj oblik, mogu izazvati petit mal hiperventilacijom (mogu i zdravi ljudi, ja sam morao kod dijagnoze). zagledaš se i na trenutak prekineš sa bilo kakvim radnjama. jednostavno izgubiš kontakt sa stvarnošću, i brzo se "trgneš" i vratiš u normalu. na kraju, kad dođeš k sebi, ne možeš objasniti što ti se zapravo dogodilo, osjećaš se zbunjeno. to su moji utisci, ali oni variraju od osobe do osobe.
gazela12
Not Ranked
Odgovor na Re: epilepsija 09-11-2008 18:52
da,istina je da variraju. i ja se zagledam u jednu točku,tj.zamislim,ali to je drugo. moj dečko boluje od epilepsije. i nažalost znam sve o toj prokletoj bolesti. a i studiram medicinu,treća god. pazi ovako. promjene u neurološkom statusu se mogu dijagnosticirat na različite načine. ne znam jesi li iz zg i jel imaš svog neurologa. to je jako važno. mora netko pratit rad tvog mozga. neznam jel jesi,ali trebao bi u dogovoru s neurologom napravit sljedeće pretrage: -EEG -CT i ako bude nekih promjena onda i MR. ako ti nije uspostavljena dijagnoza na papiru i ako ne piše ovako dg: epi petit mal im još nešto u produzetku, i ako ti se često dogodi da se zamisliš i odlutaš mislima, potraži dobrog doktora. mogu ti preporučiti dr. Hrvoja Hećimovića u vinogradskoj bolnici u zagrebu. tamo ti je centar za epilepsije. naručuju za preglede zadnji petak u mjesecu. moraš doći rano i čekat u čekaoni da se naručiš,zato jer se termini brzo popune...
Gost
Top 10 Contributor
Odgovor na Re: epilepsija 09-11-2008 21:06
ja bolujem duže vrijeme (moja dijagnoza nije petit mal epi) i naravno redovito obavljam preglede i ostalo potrebno, tako da nekih većih zdravstvenih problema nemam i vodim sasvim prosječan život uz određena ograničenja. sve što si navela mi je i više nego poznato-imam završenu srednju medicinsku školu, a od ove godine medicinu i studiram. moj odgovor bio je na postavljeno pitanje kako prepoznati petit mal. trenutno ne živim u hrvatskoj, ali dr. Hećimovića znam. u svakom slučaju, zahvaljujem na informacijama
gazela12
Not Ranked
Odgovor na Re: epilepsija 09-13-2008 18:08
i drugu put. eto kolege smo. jA SAM TREĆA A TI PRVA GODINA FAKSA. POZDRAV
Gost
Top 10 Contributor
Odgovor na Re: epilepsija 09-24-2008 12:30
imam epi već nekih 10 godina, redovito odlazim na pretrage i uzimam propisanu terapiju. Napadaj nisam imala 2-3 godine i eeg mi je uredan te mi je doktorica počela smanjivati terapiju. Da, predrasude postoje i sama sam to doživjela, no naučila sam živjeti s time i ni u čemu se ne ustručavam.
Sandra_
Top 150 Contributor
Registriran(a): 18.07.2006.
Odgovor na Re: epilepsija 09-24-2008 13:19
Zanima me kod vas sta imate epi, jel vam se ikad desilo da ste bili "u napdaju" al ste se kretali, znachi nesto ste radili dosli od tocke A do tocke B, al se toga ne sjecate? I ne mozete se sjetiti ni nakon nekog vremena, jednostavno kao da se probudite, i pitate osobu do sebe gdje ste a ono ustvari ste pricali cijelo vrijeme s tom osobom, samo se ne sjecate?
... 'Sta je ovo ? Dajte mi tigrish i zebrish krpice!"...

norcur0n
Top 200 Contributor
Registriran(a): 25.04.2005.
Odgovor na Re: epilepsija 09-24-2008 15:14
Nemaju svi oboljeli "sve" simptome, nego određeni tip bolesti prati određeno događanje, a svima je karakteristična [i]kriza svijesti[/i] (izraz koji se koristi u neurologiji za nedefinirani razlog odsustva svjijesti, ali i za simptome koji ne ukazuju na točno diferenciranu dijagnozu epilepsije). Ovo što opisuješ može biti kompleksno-parcijalni napadaj (CPA) http://www.cybermed.hr/index.php/pbl/portal_za_pacijente/centri_za_edukaciju/epilepsija/vrste_epileptickih_napadaja/parcijalni_napadaji

expressa nocent, non expressa non nocent

Odgovor na Re: epilepsija 09-24-2008 15:37
> moj dečko boluje od epilepsije, već tri godine. imao je ozljedu glave, > u prometnoj nesreći. Ne želim davat nikakve etičke propovijedi ;) No... je li on imao ozljedu glave, pa se kao pojavila epilepsija ili obrnuto? Epilepsija se MOŽE manifestirat nakon ozljede glave, odnosno nagnječenja mozga, mada je to rijedak slučaj, jer ukoliko i dođe do ozljede glave nastupaju drugi problemi. No međutim... ukoliko je dobio napad, vozio auto i skrivio prometnu nesreću- nije nimalo dobro. Ne zbog njega, niti se može krivit tu bolest. Već njega. Onaj tko boluje od epilepsije- pogotovo te koju on ima, a nikako da neurolog nađe prikladnu terapiju, NE BI SMIO vozit auto. Meni npr. nit bi dali da polažem. No većina ljudi LAŽIRA na zdravstvenom. Ja nisam. I koliko god mi dođe vozit auto, koliko je god to neizbježno i potreba stojim iza svakog svoje odluke i djela. Te prvo ne želim naštetit sebi, a kao drugo... po meni još važnije, odgovornije, odraz neke racionalne, logične, emotivne intelignecije (ne znam nać točnu riječ :D) oštetit nekog drugog, ili nedaj Bože ubit. Jer... usprkos zabrani vožnje. Lažiranju na zdravstvenog pregledu, ti SAM snosiš posljedice, jer si svjestan svih rizika na koje možeš biti opasan za okolinu odlučio sjesti za volan i menefregistički odvozit se bez ikakve brige nit poštovanja. Možda sam gruba, no alergična sam na nezrele odluke. Neka moja daaaaaljnja poznanica jest doživjela isto. Naime nije ona imala napadaj, već osoba koja je skrivila prometnu i usmrtilu njenu prijateljicu. Neću ni spominjat koliko je presuda smješna. Terapiju se ne bi smjelo smanjivat. Odnosno vjerujem da je neurolog na temelju nečega odlučio to. Vjerojatno ga je htio skroz skinut s te terapije. No... kako svi griješimo, i njemu se ta procjena na kraju verificirala pogrešnom. Meni se epilepsija dogodila u pubertetskoj dobi, 7. razred. Učinili su mi EEG; CT i sve potrebno, te nisu našli nikakvu nepravilnost, te na temelju svih skupljenih podataka, simptoma dijagnosticirali upravo to- epilepsiju. Pred dvije godine sam ponovo pala, usprkos tome što sam pila terapiju. Odgrizla sam si skoro pola jezika, mada je danas začudo NORMALAN, čitav, i pričam normalno. Imala sam ono čudo od pjene, pomokrila sam se, mišići su mi bili zgrčeni, i prilikom "buđenja" nisam se sjećala jednog djela dana. Što je normalno, kažu. Imala sam blažu frakturu lijeve temporalne kosti lubanje, kažu malo nagnječenje mozga, no razgovorom smo zaključili da je do atrofije došlo još za vrijeme poroda. Valjda babice su nekako pri stisku glavice učinile. Već kad sam se toliko ispričala :D Da naglasim kako se ni najmanje ne osijećam zakinutom, ograničenom u čemu, niti... se tretiram kao bolesnica. Ako mi se desi, Bože moj nikad ne znaš- možeš prilikom pada lupit u rub stola i izgubit život. No do toga doći neće. Uvijek ima ljudi koji su bolesniji, koji pate, a mi eto epileptičari smo... no ne osjetimo nikakve bol. Osim vrtoglavica, neprestanih glavobolja. Vremenom postaneš imun. I sve te više počnu (bar mene) iritirat osobe koje se žale na bilo kakvu bol. Jer uvijek ima netko kome je gore neg tebi. Tako valja ići kroz život. Nemojte se uvjerit, niti odbacivat tu bolest. Prihvatite je, pijte redovito terapiju, nemojte ju preskakat i držite se tih osnovnih usputsva. Normalni ste ljudi, cijeli je život pred vama. Srećom ta se bolest drži pod kontrolom. Nije potrebno niš dodati ;) Svi su sve rekli. Samo glavu gore, nije to niš strašno. Meni su rekli da mi lijevi prednji dio mozga propada, da ne smijem bit za komppjuterom, da se ne smijem bavit niti studirat to što studiram, no... tvrdoglava ili ne život je jedan. Psiha iovako učini veći dio, a ako sam ja zadovoljna, svaki je problem, svaka bol minimalna. :x Nisam pojma imala za tu petit mal. Pa ja se dnevno nekih 5 puta zagledam, ne mislim na niš, nitko me ne može osvjestit, i prilikom toga se nevjerojatno odmorim. Više no da spavam 8 sati. No dobro, to ne šteti življenju, osim ako voziš :^0 A smio ne bi!
Prethodna Sljedeća
Stranica 2 od 4 «   1 3 4   »