legalizacija nadogradnje

Moje opcije

ocijenilo 0 korisnika
Ovaj post ima 13 odgovor(a) | 0 Sljedbenici

korisnik_user
Not Ranked
Registriran(a): 03.03.2008.
legalizacija nadogradnje Poslano: 03-03-2008 8:30
Pozdrav svima, Ovako, kupujem stan i konacno sam nasao jedan koji mi je financijski i opcenito ok. Stan ima terasu koju je trenutni vlasnik prije par godina zatvorio aluminijskom konstrukcijom i tako prosirio stan. Medjutim, za to zatvaranje nema niti je trazio gradjevinsku dozvolu. Koliko mi je poznato, za takve radove je potrebna dozvola. Nadalje, koliko znam, za nelegalnu (nado)gradnju ne postoji zastara, "dosjelost" niti ista slicno. Drugim rijecima, jednom nelegalno - uvijek nelegalno. Jesam li u pravu? Zanima me koji bi bio postupak ako kupim taj stan i pozelim legalizirati nadogradnju? Trebam li suglasnost susjeda? Sto najgore mi se moze desiti ako ne legaliziram nadogradnju? Unaprijed hvala na odgovorima.
Gost
Top 10 Contributor
Registriran(a): 17.10.2007.
Odgovor na Re: legalizacija nadogradnje 03-03-2008 9:26
trebaš suglasnost susjeda , a dozvolu ćeš dobiti ako ta nadogradnja ne remeti urbanističke uvjete tvoga grada, i države... moraš imati [b]jakooo dobre odnose sa susjedima [/b] i onda možeš i ilegalno nadograditi gradnju;)
korisnik_user
Not Ranked
Odgovor na Re: legalizacija nadogradnje 03-03-2008 9:40
puno hvala na odgovoru, aljona :) znaci bolje da odmah srusim nadogradnju i vratim sve u prvobitno stanje nego da ostatak zivota provedem ulizujuci se susjedima i strepeci od istih...
Bender
Top 500 Contributor
Registriran(a): 23.01.2004.
Odgovor na Re: legalizacija nadogradnje 03-03-2008 10:09
ne nego sve ostavi kako je ako ti se sviđa i miran si imas ti pravo zagraditi balkon, tko ti tu može srati. bilo bi drugo da si išao širiti stan na hodnik, onda je to vec zadiranje i treba ti suglasnost
mamare
Not Ranked
Registriran(a): 19.05.2004.
Odgovor na Re: legalizacija nadogradnje 03-03-2008 11:24
Vjerojatno je terasa zajednička (ili možda nije :roll) da je od vlasnika stana ne bi bilo problema, ja mislim. Inače, ja planiram napraviti nešto slično...ima jedna zajednička nadstrešnica ispod mojih balkona koja bi meni (jedino ja imam izlaz na nju) bila idealna za npr. zimski vrt :D malo me zeza to što bih morala pitati suglasnost od 42 stana(ra) :D Poruka je izmijenjena od: mamare

korisnik_user
Not Ranked
Odgovor na Re: legalizacija nadogradnje 03-03-2008 11:45
> Vjerojatno je terasa zajednička (ili možda nije > :roll) da je od vlasnika stana ne bi bilo problema, > ja mislim. terasa nije zajednicka, navedena je u vlasnickom listu kao dio stana i zatvorena bez dozvole...
mamare
Not Ranked
Odgovor na Re: legalizacija nadogradnje 03-03-2008 11:57
pa šta ja znam...ne znam gdje živiš ali na primjer ovdje kod nas (Split) je normalno da se zagrađuje, zatvara, probija,...kako kome padne na pamet bez ikakve dozvole (u postojećim gabaritima). Vjerojatno po zakonu dozvola treba ali ja ne znam nikoga tko ju je za tako nešto tražio.

korisnik_user
Not Ranked
Odgovor na Re: legalizacija nadogradnje 03-03-2008 12:32
zivim u zagrebu i imam uzasne sulude susjede koji bi me (i jedni druge) najradje razapeli da mogu. skoro svi su medjusobno u raznim sudskim sporovima i samo na sudu komuniciraju :). mislim da je to dosta rasirena pojava i nemam razloga vjerovati da ce novi susjedi biti bolji... :|
mamare
Not Ranked
Odgovor na Re: legalizacija nadogradnje 03-03-2008 12:55
Ako i treba dozvola a susjedi do sada nisu prijavili Uredu za prostorno uređenje...(ili kako već) ne znam zašto bi to napravili kad ti kupiš stan...a ja mislim da ovi iz Ureda izlaze na teren i izdaju Rješenje samo po prijavi a ne i po službenoj dužnosti. Riskiraj. Ili, otiđi u Ured pa se detaljno raspitaj.

Egypat
Top 25 Contributor
Ženski
Registriran(a): 13.06.2003.
Odgovor na Re: legalizacija nadogradnje 03-03-2008 18:29
> > Vjerojatno je terasa zajednička (ili možda nije > > :roll) da je od vlasnika stana ne bi bilo > problema, > > ja mislim. > > terasa nije zajednicka, navedena je u vlasnickom > listu kao dio stana i zatvorena bez dozvole... ma to tak svi rade, u mojoj zgradi ima bar desetak stanova koji imaju zatvoren balkon. svi ilegalno. opusti se i uživaj.
Egypat
Top 25 Contributor
Ženski
Odgovor na Re: legalizacija nadogradnje 03-03-2008 18:30
> zivim u zagrebu i imam uzasne sulude susjede koji bi > me (i jedni druge) najradje razapeli da mogu. skoro > svi su medjusobno u raznim sudskim sporovima i samo > na sudu komuniciraju :). mislim da je to dosta > rasirena pojava i nemam razloga vjerovati da ce novi > susjedi biti bolji... :| di ti živiš, đizs?:roll
slomljeno_krilo
Top 500 Contributor
Registriran(a): 06.07.2007.
Odgovor na Re: legalizacija nadogradnje 03-03-2008 23:20
u zagrebu?:) kod moje sestre je drugačija situacija...zgrada od 9 katova...ona je na osmom...prethodna stanarka je probila vrata na terasu koja se vodi kao zajednička...ima nekih 40 kvadrata...a stan ima 45...pa je seka namjeravala tu terasu ograditi i prenamjeniti za stanovanje...ostali stanari se slažu...pogotovu stanarka na sedmom...(jer joj onda ne bi kišilo,jelte)...a zet se boji da mu ne dođe građevinska i sruši...po ovom vašem što isčitavam iz prethodnih...to bi bilo kao legalno ipak?
Egypat
Top 25 Contributor
Ženski
Odgovor na Re: legalizacija nadogradnje 03-05-2008 20:38
ne, naravno al malo je drugačije kad ograđuješ nešto što baš i nije tvoje:roll tu se uvijek nađe jalnih koji će te tužit:) Poruka je izmijenjena od: Egypat
slomljeno_krilo
Top 500 Contributor
Registriran(a): 06.07.2007.
Odgovor na Re: legalizacija nadogradnje 03-08-2008 17:54
patnika iz okolnih zgrada koji nemaju ni balkon kamoli terasu:^O