Odo ja u Australiju...

Moje opcije

Ovaj post ima 533 odgovor(a) | 39 Sljedbenici

inTerVal
Not Ranked
Muški
Registriran(a): 30.04.2003.
Odgovor na Re: Odo ja u Australiju... 09-25-2012 0:13

iz istre, rodjen u rijeci, a zivim u Melbourneu.

...Vec osamnaest miljuna godina hodamo na straznjim nogama, a jos smo cetveronosci uglavnom svi!...MK
Odgovor na Re: Odo ja u Australiju... 09-26-2012 10:40

pozzz

evo citam malo ovdje na forumu vase rasprave i razmisljanja na tu temu zasto u australiju,ako ce nekom pomoci,nadam se da hoce,tj,barem cu mu pokusati pribliziti zasto definitivno u australiju.

imam 32 god i zivim u toj tako lijepoj nasoj zemlji Hrvatskoj  koja je puna ovih glumaca politicara koji se stalno vrte u krug svake 4 godine i rade zakone tako da njima odgovara,a ja sam sit toga a i vecina ljudi,ali zelio sam se javiti na forum na temu zasto u australiju.naime radim u jednoj stranoj firmi  koja radi po cijelom svijetu,tako da sam ove godine bio u dva navrata u australiji,tocnije u sydneyu sve zajednio cca 5 mjeseci i mogu sad svima onima koji su skepticni glede australije reci da ako postoji obecana zemlja za posao,za zivot,klima,onda je to definitivno u australiji.

upoznao sam jako puno nasih ljudi koji su m i svi ali bas svi rekli da im je dobro,jedino se svi zale da kako je hrvatska daleko,ali nitko nije ni u jednom trenutku rekao da ce se vratiti,upoznao sam i australce,za mene,jedni od najboljih ljudi.spremni vam pomoci u svakom trenu ili ako vam oni nemogu pomoci odmah,sigurno ce vas uputiti gdje vam se moze pomoci

sydney je jedan od najskupljih gradova u australiji ali zato ima najbolji standard,ima sve sto covijek pozeli ima tamo,ali je i mozda najljepsi grad, a bio sam stvarno dosta po svijetu,od kine,singapura,azije,sj amerike,europe...

posla u australiji ima koliko ti srce zeli i mozes raditi sto zelis i sto znas,u najmanju ruku svatko ce ti dati priliku,i ono najvaznije dobit ces to sigurno placeno,obicni radnik se jako cijeni i ima placu nebesku

evo par primjera,obican smetlar koji cisti  baustelu,po satu kad mu se odbije porez 38 aus dolara(oko 230 kn),po satu,trgovka u trgovini oko 30 dolara.zavarivac u sydneyu ovisi sto vari ili neka srednja satnica je oko 60 dolara aus po satu,uglavnom,place su im tjedno i tako da ovaj sto cisti baustelu mi je rekao da svakih 7 radnih dana ima 2700 dolara aus,,radi mjesecno oko 20 radnih dana.tako da mu to mjesecno iznosi oko vise od 7 500 aus dolara a oni koji rade kao majstori imaju i puno vise

e sad cijene zivotnog standarda u sydneyu,kruh od 10-20 kn,ovisi o kvaliteti i trgovini gdje ga kupujete,pola kg mesa oko 30  kn,litra mlijeka opet ovisno o trgovini ali od 10 do 20 kn,kg banani 15 kn,jabuke isto oko 15 kn,cijene najma stana u sydneyu mjesecno sa rezijama,stan oko 80 m2 i naravno ovisno o lokaciji 1800 aus dolara,jedan moj dobar prijetelj australac radi kao riger,tj,moglo bi se reci da postavlja skelu,zaraduje 9500 aus dolara na mjesec i  zivi u iznajmljenom stanu na bondi beach,jedna od najljepsih plaza u sydneyu,stan mu ima 90 m2 i placa ga mjesecno 2600 aus dolara,kad sam ga pitao zasto ne uzme manji stan posto zivi sam ili na nekoj lokaciji koja je jeftinija rekao mi je otprilike ovako: ZIVOT JE SAMO JEDAN,I JA GA ZELIM SVAKI DAN LIJEPO ZAVRSITI,SJEDITI NA TERASI,SLUSATI SUM VALOVA,GLEDATI ZALAZAK SUNCA I PITI PIVO...

naravno taj luksuz ima i svoju cijenu a ona iznosi 2600 aus dolara samo za stan,vozi mazdu cx 9,e da cijena goriva onesto manja od 7 kn po litri

a sad kad se uzme u obzir da posla ima u izobilju,i kad rade dvoje,recimo muz i zena ,izracunajte da imaju min prihode mjesecno od 12 000 dolara i kad sve poplatis,mislim da jos jako puno ostane,govorim o nekim minimalnim placama,a negdje je to i puno puno vise

e sad,ja kad sam bio dolje u sydneyu,isao sam sa jednom nasom hrvaticom bas u immigracijski centar u sydney da vidim sto trebam napraviti da ostanem dolje,i nisam mogao nista rijesiti osobno,jer mi je rekla da sve pise na internetu,inace kod nijih sve funkcionira na bazi interneta,javljas se na posao preko neta,placas sve preko neta itd,uglavnom postoji stotine vrsta viza i u svakoj vizi jos barem 3-4 opcije za vize,najlaksi put za dolje je imati zanimanje koje je trazeno,naci poslodavca koji je spreman biti sponzor,znaci da vas zaposli,on vam mora garantirati minimalno 2 god posao i mora za vas platiti 35 000 aus dolara,toliko naime kosta sve za samo jednog radnika,zato je jako tesko naci poslodavca koji je spreman vam sve to platiti i drzati vas 2 god a mozda vas nikad nije vidio i nezna kako vi radite i sto znate raditi.

drugi nacin je da se dolje udate ili ozenite,to je i ujedno najlaksi nacin.i uz sve to morate znati dobro engl jezik,tj,morate imati dipl da ste ga polozili u zadnje 3 god 

ja naime imam jaku zelju i radit cu na tome da odem u AUSTRALIJU jer sam vidio i osjetio sto je australija,a da ne govorim o zapadnoj australiji gdje imaju ljudi jos vise posla i place su jos vece ali se radi u izgradni,cesta povrsinskim iskopima rudnika dijamanata,do izgradnje ogromnih,infrastruktura,voznja kamiona,radnih strojeva idtto je u pustinji,ali se radi 3 tjedna ,tjedan dana ste slobodni,sve placeno od stana,hrane,inerneta,posao je dosta tezak ali kad dobijes placu od cca 15 000 aus dolara mislim da bi odmah zaboravio kolko je tesko

tako dali ste u hrvatskoj ili u australiji svugdje ce vam reci samo jedno:sve iformacije o vizama,useljenju i poslu u australiji naci cete na 

www.immi.gov.au   ili    www.citizenship.gov.au

nadam se da sam nekome barem malo pomogao i priblizio barem nesto o australiji,i savjet,znam da zvuci neobicno ali ako kucate na vrata netko ce vam otvoriti i dati vam ono sto svi zelimo,u najmanju ruku barem priliku za boljim u mojem razmisljanju to je zivot u australiji....

pozzzz

inTerVal
Not Ranked
Muški
Odgovor na Re: Odo ja u Australiju... 09-27-2012 5:28

Eto, nešto i od onih koji žive u domovini, a imali su priliku biti ovdje. Naravno da nije sve tako ruzicasto, ali kad se pogleda stanje doma i vise je nego dobro i to uglavnom zahvaljujući rudarstvu. 

Sto me malo zabrinulo jest podatak da je u zadnjih 5 godina Hrvatsku napustilo 150.000 ljudi odnosno oko 30.000 visokoskolovanih mladih ( podatak iz Vijesti HRT2 ). Mnogi koji su otišli kažu da su u prosjeku našli posao za tjedan dana. 

Hrvatska i ne samo Hrvatska nije vise država naroda koji u njoj žive. Političari su postali sprega između bogatih i zakona koji im omogucavaju da postanu još bogatijima. Nemam ja ništa protiv kapitala i bogacenja, dapače, ali ovi naši tajkuni koji su se uglavnom obogatili na račun pljačke vlastite države i vlastitog naroda uz blagoslov demokratski izabranih stranaka i crkve ,, eh nismo ni u tome prvi ni zadnji. Po Evropi se udara po radnicima, kao i kod nas, a bogatima se oprašta ili ne naplaćuje porez. Nije po tom pitanju ništa bolje ni u Australiji gdje jedan radnik plaća kudikamo veći porez nego miljarderi (naravno u srazmjeru na primanja). Drugim riječima bogati postaju bogatiji, a narodi i države siromasnije. Kad se pogleda koliko raste dug svake države iz sekunde u sekundu onda se čovjek mora upitati kako li će sve to završiti??? I tko nabija te dugove koji puk plaćati mora kroz svoj harac državi??? Harac rajo, harac,,,gdje su nam danas Turci da im plaćamo harac od 10%,,,kladio bi se da nas danas ni Turci ( iz Otomanskog carstva ) ne bi htjeli.

previse je toga pokradeno, sjebano da bi se mogao vidjeti tracak nade u skoroj budućnosti. HDZ  je pokrao koliko je u bisege trpati mogao, a krao nije samo onaj koji nije znao kako. Kad vidim Čačića i Milanovica povraca mi se...pa u kojoj qcevoj drzavi taj dvojac živi?? Dal njima narod sluzi ili bi možda oni narodu služiti trebali?? Kapu nam kroji čovjek koji bi u zatvoru sjedio da nije na položaju na kojem jest. Da sam ja kriv za nečiju smrt odgovarao bi, a kod nas novac obraz kupuje. Horvatincic odavno bi u zatvoru sjediti trebao, Oresar sjebano i pokrao sve čega se, van tenisa dotakao. Radnici mjesecima rade bez plaće, svakodnevni strajkovi...i tako u nedogled. Pa dokle tako? Da im sve po spisku svima u Saboru koji se brinu za boljitak hrvatskog naroda kroz vlastitu lisnicu.

Mladi,,,sposobni, željni rada i promjena nam odlaze,,, ko će pokrenuti obnovu??? 

...Vec osamnaest miljuna godina hodamo na straznjim nogama, a jos smo cetveronosci uglavnom svi!...MK
inTerVal
Not Ranked
Muški
Odgovor na Re: Odo ja u Australiju... 09-27-2012 5:43

macak12:

Bas zanimljivo kad citam vase komentare na ovoj raspravi kako dobar dio zeli u Australiju. Imam hrpu rodbine i prijatelja tamo i vecina se vratila u Hrvatsku, to ne mislim na one koji su zaradili mirovinu (al ima i takvih) pa sad kod nas uzivaju. Mislim, razumljivo je da ekipa zeli otici vanka, kad je drzava u krasnom kiki, ali bas Australija ili kao sto neki idu u Kanadu...Huh?Meni to predaleko, ipak sam usko vezan za domovinu tako da sam vrlo cesto doma.

Imate jos zanimljivih alternativa koje su blize Hrvatskoj, Norveska i Njemacka, traze silno radne snage koje nemaju pa planiraju iducih godina masu ljudi uvesti. Iako zivim u Njemackoj, ono sto cujem za Norge, zivotni standard im je puno bolji nego kod Njemca, zato svake godine ca. 5-10 tisuca Njemaca odlazi tamo radit.

Ne negiraju niti jednu rečenicu, ali ovako,,, o Njemačkoj ,,, 5 inženjera Njemačke tvrtke KHS sa kojima sam imao priliku surađivati tokom instaliranja nekoliko masina izrazili su da je život u Australiji kudikamo bolji nego u Njemačkoj. Još par njih (doselili u Australiju i rade za Njemacke firme) na upit da li bi se vratili u Njemacku odgovorili su da ni ne pomisljaju na povratak, a složiti ćemo se da je život u Njemačkoj kudikamo bolji i sredjeniji nego u RH. I naravno si mi pismo isključivo o osobnim iskustvima... tako da sve sto napisem nije zdravo za gotovo već jednostavno gledano kroz moja iskustva. Volim Hrvatsku, svaki pedalj, volim nas narod mada može bi zaguljen, ali ne mogu shvati da nam prirastaj pada, da nam se u 5 godina odselilo ljudi veličine jedne Rijeke, a mnogi i dalje žive u Hrvatskoj ko da su Ausralijski nojevi. Glavu u pijesak i ebe se nas za vas.

macak12
Not Ranked
Registriran(a): 25.01.2011.
Odgovor na Re: Odo ja u Australiju... 09-28-2012 22:11

inTerVal:

macak12:

Bas zanimljivo kad citam vase komentare na ovoj raspravi kako dobar dio zeli u Australiju. Imam hrpu rodbine i prijatelja tamo i vecina se vratila u Hrvatsku, to ne mislim na one koji su zaradili mirovinu (al ima i takvih) pa sad kod nas uzivaju. Mislim, razumljivo je da ekipa zeli otici vanka, kad je drzava u krasnom kiki, ali bas Australija ili kao sto neki idu u Kanadu...Huh?Meni to predaleko, ipak sam usko vezan za domovinu tako da sam vrlo cesto doma.

Imate jos zanimljivih alternativa koje su blize Hrvatskoj, Norveska i Njemacka, traze silno radne snage koje nemaju pa planiraju iducih godina masu ljudi uvesti. Iako zivim u Njemackoj, ono sto cujem za Norge, zivotni standard im je puno bolji nego kod Njemca, zato svake godine ca. 5-10 tisuca Njemaca odlazi tamo radit.

Ne negiraju niti jednu rečenicu, ali ovako,,, o Njemačkoj ,,, 5 inženjera Njemačke tvrtke KHS sa kojima sam imao priliku surađivati tokom instaliranja nekoliko masina izrazili su da je život u Australiji kudikamo bolji nego u Njemačkoj. Još par njih (doselili u Australiju i rade za Njemacke firme) na upit da li bi se vratili u Njemacku odgovorili su da ni ne pomisljaju na povratak, a složiti ćemo se da je život u Njemačkoj kudikamo bolji i sredjeniji nego u RH. I naravno si mi pismo isključivo o osobnim iskustvima... tako da sve sto napisem nije zdravo za gotovo već jednostavno gledano kroz moja iskustva. Volim Hrvatsku, svaki pedalj, volim nas narod mada može bi zaguljen, ali ne mogu shvati da nam prirastaj pada, da nam se u 5 godina odselilo ljudi veličine jedne Rijeke, a mnogi i dalje žive u Hrvatskoj ko da su Ausralijski nojevi. Glavu u pijesak i ebe se nas za vas.

Drugaciji je zivot, kultura itd. u Australiji nego u Njemackoj, sto ne znaci da je gore ili bolje. Vi imate neke prednosti, ali imas ih i ovde u Njemackoj. Klima vam je bolja, samo dok ne budu opet one poplave ili pozari koji vas redovito pogadjaju ha ha ha, e onda je gadno. Njemci odlaze vecinom u Australiju, jer je kod vas mirnija radna klima, nema tog stresa kako zna biti ovde i te njemacke radne discipline, tako barem kazu oni koji su radili kod vas dolje i opet se vratili. Kako vec napisao, Njemci ti sad poceli polako emigrirat u Norvesku, radi velikih placa ali i troskovi su tamo znatno veci. Sad koliko je to pametno neznam, ali tamo priroda odvaljuje, koliko je lijepo, barem meni.

Moja rodica, koje zivi kod tebe dolje nekih 35 godina planira iduce godine vratit u Europu, vjerovatnio Njemacka ili GB, da bude blize domovini. Roditelji su joj se vratili doma vec prije 6 godina, oboje u mirovini, odu u Australiju na turu samio da obidju prijetelje i cerku, pa opet natrag na Banovinu.

Mi smo ti jos dobri, ako se tako moze raci, sa tim napustanjem drzave, sto se tice republika ex-yu. Dobijem redovito staristike za moj grad, sto je maltene i reprezentativno za cijelu drzavu, da ti je vidjeti postotak samo kod Srba, Grka ili Bosanaca, koliko emigriraju u Njermacku, EU ili Svicarsku. Uzmino Srbe, broj njih je porastao za 92% za EU, slicno ti je i kod drugih. Racunamo na to, da ce iduce ili jos krajem ove godine doci masovni val Grka. Oni mogu bez problema u cijelu EU doci i zaposlit se, kao gradjani te clanice.

Iako je stanje u RH ekonomski jako lose i vjerovatno iducih godina nece biti bolje, Hrvati malo odlaze u EU. Sad pravo da ti kazem, neznam kako je sa Australijom, Kanadaom i SADom, kao klasicne zemlja za emigraciju i koliko tamo odlazi, al vjerovatno dosta. Al smatram da ce se to promjenit iduce godine kad postanemo clanica EU i ako nam ne uvale zabranu na 7 godina da mozemo birat radno mjesto u Europi. Onda bi se moglo desit rasulo, a to ce se u jednu ruku i dogodit sa Hrvatima iz BiH. Ti ce odmah otici, svi, imaju RH putovnice i drzavljanstvo, tamo je zivot jos gori nego u RH.

<p><span>Hrvatske Domovine Sin.</span></p>
Odgovor na Re: Odo ja u Australiju... 09-28-2012 23:07

Ja mislim da nije istina ovo za 35000 dolara za sponzor vizu,jer sam ja danas zvao ambasadu gdje su rekli da tvrtka koja me zeli sponzorirat mora samo 750 dolara platit taj zahtjev i ja jos 350 dolara aplikaciju za vizu i da su to svi troskovi za radnu vizu na 4g,tako su meni rekli.

inTerVal
Not Ranked
Muški
Odgovor na Re: Odo ja u Australiju... 09-30-2012 15:34

Stvarno neznam posto su razne vize, ali neka porodicna sponzorstva su kudikamo veća. 

Sto se tiče iseljavanja građana RH mislim da ne može biti gore. Država koja ima manje od 5 mil stanovnika uz opadanje prirodnog prirastaja si Jednostavo ne može dozvoliti izgubiti grad veličine jedne Rijeke u razdoblju kracem od 10 godina. 

Odgovor na Re: Odo ja u Australiju... 10-08-2012 22:23

evo mali info o  bodovima koji su potrebni da bi se uopće apliciralo za visu  za one koji iskljucivo zele raditi i zivjeti i koji nemaju nikoga u Australiji.

You must score at least 60 points (the pass mark) to be eligible to apply for a Skilled Migration visa (subclasses 189, 190 and 489).

Factor Description Points
18–24 (inclusive) 25
25–32 (inclusive) 30
33–39 (inclusive) 25
40–44 (inclusive) 15
45–49 (inclusive) 0
English language ability
at time of invitation
Competent English—IELTS 6 / OET B 0
Proficient English—IELTS 7 / OET B 10
Superior English—IELTS 8 / OET A 20
Skilled employment
at time of invitation

Only 20 points can be awarded for any combination of overseas and Australian skilled employment

Overseas employment in nominated skilled occupation or a closely related skilled occupation

Australian employment in nominated skilled occupation or a closely related skilled occupation
Skilled employment outside Australia

At least three but less than five years (of past 10 years)

5
At least five but less than eight years (of past 10 years) 10
At least eight and up to 10 years (of past 10 years) 15
Skilled employment in Australia

At least one but less than three years (of past 10 years)

5
At least three but less than five years (of past 10 years) 10
At least five but less than eight years (of past 10 years) 15
At least eight and up to 10 years (of past 10 years) 20
Educational qualifications
at time of invitation
Doctorate from an Australian educational institution or other Doctorate of a recognised standard 20
At least a Bachelor degree, including a Bachelor degree with Honours or Masters, from an Australian educational institution or other degree of a recognised standard 15
Diploma or trade qualification completed in Australia, or qualification or award of recognised standard 10
Australian study requirements
at time of invitation
One or more degrees, diplomas or trade qualifications awarded by an Australian educational institution and meet the Australian Study Requirement 5
Other factors
at time of invitation
Credentialled community language qualifications 5
Study in regional Australia or a low population growth metropolitan area (excluding distance education 5
Partner skill qualifications 5
Professional Year in Australia for at least 12 months in the four years before the day you were invited 5
Nomination/sponsorship
at time of invitation
Nomination by state or territory government (visa subclass 190 only) 5
Nomination by state or territory government or sponsorship by an eligible family member, to reside and work in a specified/designated area (visa subclass 489 only) 10

Odgovor na Re: Odo ja u Australiju... 10-13-2012 6:20

Surprise pozdrav forumasima,pitanje za intervala

trenutno sam u liverpoolu,drugi put na turisticku,neku ideju kako da si osiguram barem radnu dozvolu,imam 42g,u penziji sam kao hrvi ovdje radim na crno imam tetku,bratice po struci sam autolimar ali oni se bave gradevinom zadnjih 10g sam na toj penziji prije toga imam 14g staza u struci engleski nije problem,neku ideju kako bi se ubacio sebe i obitelj imam djecu 9 i 14 i zenu koja radi u banci.

macak12
Not Ranked
Registriran(a): 25.01.2011.
Odgovor na Re: Odo ja u Australiju... 10-21-2012 11:23

EVROPA

Hrvati otkrivaju staru ljubav – Njemačku

Hrvati su 2011. bili treća po veličini skupina doseljenika izvan EU-a koji su u Njemačkoj dobili radnu dozvolu. Ispred njih su građani Indije i SAD-a. Od građana EU-a, u Njemačkoj najbrojniji doseljenici su Poljaci.

Pristojan stan u dobroj četvrti Mainza. Prijateljski odnosi sa susjedima, dobrotvorni angažman, dobar posao i redoviti praznici u Italiji. Dr. Sanja Ramljak živi tipičnim životom pripadnika njemačke srednje klase i nema velikih ekonomskih briga. Je li požalila što je prije devet godina napustila Hrvatsku? Vjerojatno ne.

Ona pripada skupini visokoobrazovanih hrvatskih stručnjaka, koji su svoju sreću odlučili potražiti u inozemstvu. Nakon završenog studija biologije na zagrebačkom Prirodoslovno-matematičkom fakultetu, magistrirala je, potom godinu i pol sudjelovala na jednom istraživanju u Njemačkoj, da bi se vratila u Zagreb gdje joj je na jednom znanstvenom institutu bilo obećano stalno radno mjesto. No ni nakon godinu i pol honorarnog angažmana: "Ništa posao, ništa novac", priča Sanja Ramljak. I onda se bacila u potragu za prilikama u inozemstvu. Prvi joj je izbor bila Engleska, no preko kontakata koje je stekla u znanstvenim krugovima, ponuda je stigla iz Njemačke. Dobila je priliku da stekne doktorat na Sveučilištu u Göttingenu. Zadnjih devet godina živi i radi u Njemačkoj, a od 2010. ima stalni posao u jednoj privatnoj tvrtki, na Institutu za kliničko istraživanje i razvoj u Mainzu.

Dr. Sanja Ramljak. Od 2003. živi i radi u Njemačkoj.
 Dr. Sanja Ramljak. Od 2003. živi i radi u Njemačkoj.

Priča ove znanstvenice sretno se razvila, međutim put do stalnog radnog mjesta i ekonomske sigurnosti u Njemačkoj nije, čak ni za visoko obrazovane stručnjake u zanimanjima koja se traže, baš potpuno lagodan niti bezbrižan. Puno je tu potpisivanja tek kratkoročnih ugovora, redovitih posjeta Uredu za strance i produljivanja viza te neizvjesnosti hoće li za sljedeći projekt, pa tako i novi ugovor, biti novca. No nesigurnost za budućnost i kratkoročni ugovori nisu sudbina samo stranaca u Njemačkoj. Pod takvim uvjetima rade i Nijemci.

Traži se visokokvalificirana radna snaga ali....

U Njemačkoj godinama pokušavaju riješiti problem nedostatka visokokvalificirane radne snage u pojedinim zanimanjima, no uvjeti koje zemlja nudi, nisu do sad previše privlačili stručnjake izvana. Još puno prije no što je ovog ljeta uvedena tzv. Plava karta, koja znatnije olakšava dolazak visokoobrazovanih građana zemalja koje nisu članice EU-a, političari su pokušali riješiti problem.

Crveno-zelena vlada bivšeg premijera Gerharda Schrödera 2000. godine uvođenjem tzv. Zelene karte pokušala je u zemlju dovesti veći broj informatičara. U okviru programa "Hitni program za pokrivanje potreba za stručnjacima u informatičkoj branši" između 2000. i 2004. u Njemačku je doveden 17.931 stručnjak izvana. Iz Hrvatske ih je u prve dvije godine tada bilo stiglo 176.

Traže se liječnici
 Traže se liječnici

No glad njemačkog tržišta za stručnjacima ni izbliza nije bila utažena. Svejedno, prilično restriktivne useljeničke zakone, koji zemlju štite od nekontrolirane najezde doseljenika, Njemačka ipak, sve do ovog ljeta s Plavom kartom, nije značajno mijenjala. Zadnjih je godina pokušavala privući radnike iz krizom pogođenih zemalja EU-a s juga Europe. Njemački Ured za posredovanje radnika iz inozemstva (ZAV) priopćio je na primjer da je u prvih devet mjeseci ove godine njemačkim tvrtkama pomogao da pronađu 569 novih radnika, prije svega iz zemalja EU-a. ZAV tvrdi da posebno dobra iskustva ima sa Španjolskom, otkuda u Njemačku prvenstveno dolaze inženjeri. U Grčkoj i Portugalu ZAV se koncentrira na pronalaženje liječnika i njegovatelja u staračkim domovima. Isti ured navodi i da u Njemačkoj, ovisno o regiji, više slobodnih radnih mjesta nego kandidata ima i u području hotelijerstva i gastronomije.

I deset država koje su u EU ušle 2004. dobar su izvor radne snage. Otkako je 2011. u Njemačkoj ukinuta zabrana rada koja je vrijedila za radnike iz osam od ovih zemalja, bilježi se stalni porast njihova broja u Njemačkoj. Ukupno je iz tih zemalja u prvoj godini nakon ukidanja zabrane, u Njemačku doselilo 89.000 ljudi. Većina ih je iz Poljske i Mađarske. No ipak se nije dogodilo masovno preseljavanje s europskog istoka u Njemačku, čega su se bili pribojavali Nijemci.

Hrvati treći po redu

Kako do novog posla? Kako do novog posla?

Prema podacima Njemačkog Saveznog ureda za migracije i izbjeglice (BAMF), 2011. je u Njemačkoj dozvolu za rad dobilo 3.778 građana koji su došli iz Hrvatske. 2009. se u Njemačkoj zaposlilo 1.849 Hrvata, a 2010. njih 2.008. Oni su, navode u BAMF-u, u spomenutom razdoblju bili treća po veličini skupina doseljenika izvan EU-a koji su u Njemačkoj dobili dozvolu za rad. Ispred njih su bili građani Indije (4.720 osoba) i SAD-a (3.838 osoba). Iako nisu objavljeni točni podaci o stručnoj spremi ovih radnika, njemačke službe navode da je visok postotak njih visokokvalificiran, odnosno da su završili studij.

Istraživanja koja su provele stručne službe pokazala su da više od 45 posto ovih "radnih migranata" planira u Njemačkoj ostati dulje vrijeme (više od 10 godina). Pri tomu građani razvijenih zemalja poput SAD-a, Japana ili Kanade namjeravaju ostati u Njemačkoj puno kraće nego građani pristigli iz Rusije, europskih zemalja koje nisu u EU-u te azijskih ili afričkih zemalja.

I još jedna zanimljivost: Na temelju posebnog članka zakona o useljavanju, stranom se građaninu koji je tek došao u Njemačku može i odmah dodijeliti stalna dozvola boravka, što uključuje i stalno radno mjesto i gotovo potpunu ekonomsku sigurnost. Ovaj se članak odnosi prije svega na znanstvenike s posebnim stručnim znanjem ili na vodećim funkcijama. Prošle je godine, hrvatskih građana koji su u Njemačkoj dobili ovakvu dozvolu bilo - četiri.

Autorica: Snježana Kobešćak

<p><span>Hrvatske Domovine Sin.</span></p>
inTerVal
Not Ranked
Muški
Odgovor na Re: Odo ja u Australiju... 10-28-2012 2:40

opakipula:

Surprise pozdrav forumasima,pitanje za intervala

trenutno sam u liverpoolu,drugi put na turisticku,neku ideju kako da si osiguram barem radnu dozvolu,imam 42g,u penziji sam kao hrvi ovdje radim na crno imam tetku,bratice po struci sam autolimar ali oni se bave gradevinom zadnjih 10g sam na toj penziji prije toga imam 14g staza u struci engleski nije problem,neku ideju kako bi se ubacio sebe i obitelj imam djecu 9 i 14 i zenu koja radi u banci.

Jako,Jako teško. Nisam bas shvatio gdje su vam tetka i bratici? U Australiji?? Ako su tu onda je najbolje pokušati nešto preko njih, a ako se bave gradjevinom još bolje za vas jer vam možda mogu nešto i srediti, ali tad će vam sigurno trebati nekakav papir da ste radili barem neko izvjesno vrijeme na gradjevinkim poslovima (to ne bi smio biti problem). Doći ovamo na crno ili turističku bi bila cista avantura pogotovo sto imate dvoje djece. Osobni savjet: pričekati VII mj 2013 i vidjeti da li će Hrvatska ući u EU i kakve će biti mogućnosti zapošljavanja za Hrvate ili direktan kontakt sa tetkom. Nažalost ja vam ne mogu pomoći.

Odgovor na Re: Odo ja u Australiju... 10-28-2012 16:01

pisem ovdje kao odgovor jer sam nov tu i nesposoban nac pravu lokaciju...:) zna neko jel moguce samo otic negdje (melbourne recimo) i tamo nac posao... a ne odavde. nekako s turistickom vizom pa ak najdem posao trazit radnu il nes slicno... mozda je glupo pitanje al poceo sam to istrazivat prije 10 min pa neznam bas nista o tome kako te stvari funkcioniraju... hm? fala unaprjed

Odgovor na Re: Odo ja u Australiju... 10-29-2012 7:04

Big Smiletu sam a i oni su tu tetka i bratici,radim na crnjaka je rimam turisticku drugo nisam mogao isposlovat upravo zbog struke i cinjenjice da sam u mirovini,hvala na svjetu probacu preko njih ulazak,mada je to jedna od skupljih varijanti.ako moze jos jedno pitanje kako stoji situacija ako kupim neku kompaniju i preuzmem biznis kako kao stranac mogu poslovat i dali uopce mogu kupit kompaniju(manju mehanicarsku radionu ili servis za ciscenje) i na taj nacin uci u australiju

inTerVal
Not Ranked
Muški
Odgovor na Re: Odo ja u Australiju... 10-30-2012 12:30

opakipula:

Big Smiletu sam a i oni su tu tetka i bratici,radim na crnjaka je rimam turisticku drugo nisam mogao isposlovat upravo zbog struke i cinjenjice da sam u mirovini,hvala na svjetu probacu preko njih ulazak,mada je to jedna od skupljih varijanti.ako moze jos jedno pitanje kako stoji situacija ako kupim neku kompaniju i preuzmem biznis kako kao stranac mogu poslovat i dali uopce mogu kupit kompaniju(manju mehanicarsku radionu ili servis za ciscenje) i na taj nacin uci u australiju

Kad se Hong Kong vracao Kini puno je njih na tu foru dobilo Australske vize, ali to su bile visoke cifre u pitanju. Posao nije teško naći ni na crno, ali stalna viza je već glavobolja.

inTerVal
Not Ranked
Muški
Odgovor na Re: Odo ja u Australiju... 10-30-2012 12:33

blindcarpenter:

pisem ovdje kao odgovor jer sam nov tu i nesposoban nac pravu lokaciju...:) zna neko jel moguce samo otic negdje (melbourne recimo) i tamo nac posao... a ne odavde. nekako s turistickom vizom pa ak najdem posao trazit radnu il nes slicno... mozda je glupo pitanje al poceo sam to istrazivat prije 10 min pa neznam bas nista o tome kako te stvari funkcioniraju... hm? fala unaprjed

Već napisano, možeš doći na turisticku i raditi na crno, a stalna viza je gotovo nemoguća misija.

Prethodna Sljedeća
Stranica 31 od 36 < Prva  ...  «   29 30 32 33   »  ...  Zadnja >