Veleučilište/sveučilište

Moje opcije

ocijenilo 0 korisnika
Ovaj post ima 10 odgovor(a) | 0 Sljedbenici

ageofempires
Not Ranked
Muški
Registriran(a): 09.03.2007.
Veleučilište/sveučilište Poslano: 03-11-2009 21:03

Ovako,ja sam učenik srednje ekonomske škole i dali su nam papire na kojima moramo prijaviti fakultete koji bi željeli upisati(koje razine i to-zbog državne mature).

Jedan od fakulteta koji bi htio upisati je informatika(Odjel za informatiku Sveučilišta u Rijeci).Konkretno,to sveučilište/fakultet traži položen hrvatski,matematiku i engleski jezik na nižoj razini,ali i izborni predmet fiziku ili informatiku(koja se polaže na višoj razini).Ja bih odabrao informatiku jer fiziku nemam.

Veleučilište u Rijeci traži također hrvatski,matematiku i engleski na nižoj razini,ali NETRAŽI dodatan/izborni predmet(informatiku ili fiziku)

Za sveučilište piše da je vrsta:preddiplomski sveučilišni studij,a za veleučilište da je stručni studij.

Sad me zanima koja je razlika između veleučilišta i sveučilišta,te između preddiplomskog sveučilišnog studija i stručnog studija?

Zanima me i vaše mišljenje da li je bolje otići na sveučilište ili veleučilište.

Unaprijed isprika ako je ovakva ili slična tema već bila;hvala

babaroga1x
Top 100 Contributor
Registriran(a): 03.11.2006.
Odgovor na Re: Veleučilište/sveučilište 03-11-2009 21:17

bolje ti je otići na znanstveni sveučilišni stuidj, nego na stručni veleučilišni studij, jer je program na sveučilišut teži, imaju jače predavače i u hrvatskoj imaš više mogućnosti za obrazovanje (dodiplomski, magisterij, doktorat.

Na veleučilištima za sad imaš samo dodiplomski, nakon toga magisterij, još ti niko ne drži doktorate.....

Sa sveučilišnog se možeš prebaciti na veleučilišni, obratno ne...

stručni studiji drže više praktičnu nastavu, sveučilišni teorijsku... sad, morti je to dobro, morit ne.. ali na sveučilišnom studiju ćeš slušati o umjetnoj inteligenciji, teroji odlučivanja, expertnim sustavima, a na veleučilišnom stuidju ćeš tesati baze podataka, programiranje i slično.. (za smjer informatika konkretno)

Pitanje je što te više zanima.. sa sveučilišnim studijem imaš više šanse, ali je i teže za završit..... stručni studij ti je čista praksa...

usporedba.. malo seljačka, sad će neki popizdit.. ali da lakše shvatiš

stručni studij ti je ka srednja konobarska, tri godine. nije nešto, ali ako te to zanima, ti možeš imati super lijepi život, para ko kenje, radit ono kaj voliš.

sveučilišni studij ti je ka srednja hotelijerska, četiri godine, malo teža, poslije možeš i na faks.. isto možeš super živjeti i raditi, ali ne ka konobar, nego radiš u hotelima, drugi tip posla totalno..

sad... kako stojiš sa učenjem.. jesi li više za štrebanje dan i noć, redoviot, ili kampanjac.. voliš li prvo dvije godine tesati teoriju, da bi se počela sklapati slika u glavi, ili bi odma na praksu?

Inače, kaj se informatike tiče.. općeniti savjet, koji vrijedi za sve.. ovisi o tebi koliko ćeš učiti.. neće ti ni jedan faks ulit znanje.. ali ako ne vidiš gušta u tome da kupiš Bug ili Mrežu, instaliraš neki tamo program i satima klikaš, zajebi to...

Moraš biti spreman redovito i konstantno radiit na sebi.. učiti, proučavati, mijenjati poslove, biti stalno u trendu..

Sretno! Smile

Baba Smile

I'd like to meet the man who invented sex and see what he's working on now.

one_of_us
Not Ranked
Muški
Registriran(a): 12.08.2006.
Odgovor na Re: Veleučilište/sveučilište 03-11-2009 21:18

Moj savjet, kani se veleučilišta i stručnih studija ako ikako možeš.

Ja sam se zajebao kad sam upisao stručni studij, stoga smatraj ovo odgovorom iz iskustva.

Na kraju ga završiš, nitko živ ne razumije što si, što možeš raditi,ili ti se nasmije u facu kad dođeš tražiti posao. I ovom smiješnom Bolonjskom reformom su jednostavno upropašteni kao i svaka osoba koja ga upiše, bez obzira završi li ga ili ne. 

Razlog tome je što ne možeš ići na diplomski studij izravno jer su fakulteti smislili način za ubiranje povećeg ekstra profita u vidu razlikovnih godina i sl. gluposti. Imaš 180 bodova koji ne vrijede kao 180  bodova sveučilišnog studija, na kraju gubiš godinu da bi bio isto što si i sad(prvostupnik) jer u sveopćem metežu potencijalim poslodavcima tvoja diploma vrijedi malo više od papira na kojem je napisana. 

ageofempires
Not Ranked
Muški
Odgovor na Re: Veleučilište/sveučilište 03-11-2009 21:51

U biti,ta bolonja je zapravo 3+2 godine.Te 3 godine su zapravo preddiplomski,a ove 2 diplomski,ako sam dobro skužio.

Znači od ovih 3 godine nema svrhe tj nisi ništa(koliko sam uspio skužiti iz tvog odgovora) nego treba završiti 5.

Daj mi reci što sam nakon tih završenih 5 godina fakulteta?

one_of_us
Not Ranked
Muški
Registriran(a): 12.08.2006.
Odgovor na Re: Veleučilište/sveučilište 03-11-2009 22:09

ageofempires:

U biti,ta bolonja je zapravo 3+2 godine.Te 3 godine su zapravo preddiplomski,a ove 2 diplomski,ako sam dobro skužio.

Znači od ovih 3 godine nema svrhe tj nisi ništa(koliko sam uspio skužiti iz tvog odgovora) nego treba završiti 5.

Daj mi reci što sam nakon tih završenih 5 godina fakulteta?

Da, to je bit, 3 godine je ništa,ali sa stručnim studijem ne možeš ići dalje. Ona usporedba je ok.  

ageofempires
Not Ranked
Muški
Odgovor na Re: Veleučilište/sveučilište 03-12-2009 7:39

Ok,recite mi onda što bi ja trebao napraviti,po vašem mišljenju,da izbjegnem neke pogreške koji ste vi napravili(ako niste napravili pogrešku onda znate :D)

babaroga1x
Top 100 Contributor
Registriran(a): 03.11.2006.
Odgovor na Re: Veleučilište/sveučilište 03-12-2009 10:03

ageofempires:

Ok,recite mi onda što bi ja trebao napraviti,po vašem mišljenju,da izbjegnem neke pogreške koji ste vi napravili(ako niste napravili pogrešku onda znate :D)

Idi na sveučilišni dodiplomski studij.. je malo teži, ali je i bolji.. ako kiksneš, bez problema se prebaciš na veleučilišni stručni studij, dobar dio ispita koje si položio na sveučilištu, će ti priznati na veleučilištu... obratno je puno teže Wink

I'd like to meet the man who invented sex and see what he's working on now.

Gost
Top 10 Contributor
Registriran(a): 17.10.2007.
Odgovor na Re: Veleučilište/sveučilište 03-12-2009 10:12
ja sam ucenik 5 razreda osnovne skole i imam problema s razlomcima pa sam mislio pitat za pomoc JA MISLIM DA TI JE BOLJE VELEUČILIŠTE UNAPRIJED HVALA NA POMOĆI
oasis87
Top 500 Contributor
Muški
Registriran(a): 07.12.2006.
Odgovor na Re: Veleučilište/sveučilište 03-12-2009 12:58

babaroga1x:
imaju jače predavače i u hrvatskoj imaš više mogućnosti za obrazovanje (dodiplomski, magisterij, doktorat.

to je istina, al iskreno - ko cilja na doktorat??

kad ideš na fax gledaš da kad završiš šta prije nađeš posao, još kakva je situacija kod nas većina njih koja uspije dati prve 3 ili 4 se zaposli pa magisterj odradi vanredno itd...

a i ako te npr. na stručnom studiju uhvati želja da ideš do doktorata, uvijek se možeš prebaciti na magisterij sveućilišnog, pa umjesto magistra struke si magistar znanosti i pičiš na doktorat..ili u ludnicu Stick out tongue

babaroga1x:

Na veleučilištima za sad imaš samo dodiplomski, nakon toga magisterij, još ti niko ne drži doktorate.....

Sa sveučilišnog se možeš prebaciti na veleučilišni, obratno ne...

možeš sa stručnog na sveučilišni,  polažeš predmete razlike, ili nekakav univerzijalan ispit..npr. sa stručnog strojarstva možeš  se prebacit na sveučilišni polaganjem 2 ispita, sa informatike u rijeci(stručni) možeš na foi ,filozofski(oni isto drže informatički odjel), možeš i na sveučilište u ljubljani ...

babaroga1x:
ali na sveučilišnom studiju ćeš slušati o umjetnoj inteligenciji, teroji odlučivanja, expertnim sustavima, a na veleučilišnom stuidju ćeš tesati baze podataka, programiranje i slično..

to je jedan veliki + za stručni..

ajmo ovako, 99% firma čime se bave? , razvojem nekakvih poslovnih sustava, administracijskih i sl. , dali web ili desktop isti vrag..

tako da neka teorija iz umjetne inteligencije se ne može ni uspoređivati sa praktičnim znanjem iz programiranja, baza podataka ili razvojem sustava

baš u sklopu faxa imam za odraditi praksu, 9 tjedana... usput sam gledao i mogućnost zapošljavanja , čisto za svaki slučaj..nikad se nezna Stick out tongue

razgovori su manje više svodili na znanje koje njima treba, nikog nije bilo previše briga koji fax si završio ili šta se na njemu uči, ionako svi znaju da znanje koje fakultet daje su ionako samo osnove..niko ne izađe sa faxa i spreman je odmah radit, pogotovo ne na području informatike -> ako gledamo samo stečeno znanje na fakultetu, a to je ipak većina..

iznenadilo me to šta dosta firma je spremno puno uložit u nove radnike,barem ove koje sam ja prošao, al opet ako u mjesec dana ne pohvataš sve konce No , a teorijsko znanje ti neće previše pomoć..

babaroga1x:
sveučilišni studij ti je ka srednja hotelijerska, četiri godine, malo teža, poslije možeš i na faks

babaroga1x:
stručni studij ti je ka srednja konobarska, tri godine. nije nešto

ovo ima smisla ako misliš ići 5+ godina..

razlika između magistra znanosti i magistra struke postoji, ali na kraju se ipak sve svodi na znanje...

ne kažem da je stručni bolji, ali svakako je jedan kvalitetan studij koji te sprema za rad, ako ti 5 godina studiranja nije dosta onda jbg Big Smile, ionako fax vrijedi koliko se sam potrudiš i angažiraš

ageofempires
Not Ranked
Muški
Odgovor na Re: Veleučilište/sveučilište 03-13-2009 14:38
Ok,hvala na pomoći.
lil6devil
Not Ranked
Ženski
Registriran(a): 28.03.2007.
Odgovor na Re: Veleučilište/sveučilište 03-15-2009 18:06

i ja imam pitanje vezano za to... upisala bi faks koji sam odabrala vanredno.. pa me zanima koja je razlika ako je ima u znanju ako upišem vanredno i mogu li sve pohvatati iz skripti i ta dva - tri predavanja tjedno...

''ja sam ti genij dušo, samo što to nitko osim mene ne zna..'' - Bukowski...