Invarijantnost brzine svjetlosti?

Moje opcije

ocijenilo 0 korisnika
Ovaj post ima 52 odgovor(a) | 0 Sljedbenici

fosilvaso
Not Ranked
Muški
Registriran(a): 16.09.2003.
Odgovor na Re: Invarijantnost brzine svjetlosti? 01-29-2013 23:09

Rajcar:
Ne govorim o "brzini izmjene" E i B polja već o transformacijama tih polja iz jednog sustava u drugi. OK?

A ja se na ovoj temi pitam unutar jednog ref. sustava u kojem je i izvor:

Je li brzina svjetlosti konstantna, ili povezana s brzinom svjetlosti izvora?

fosilvaso
Not Ranked
Muški
Odgovor na Re: Invarijantnost brzine svjetlosti? 01-29-2013 23:21

Rajcar:
Tu možeš misliti samo ono što je potvrđeno pokusima i špekulirati o onome što bi budućim pokusima moglo biti potvrđeno ili oboreno, opet u skladu sa nekakvim znanstvenim pravilima igre

Link u prvom postu upravo to radi: teorija koja tvrdi/teoretski dokazuje da će se pri 'dvosmjernom' mjerenju brzine svjetlosti UVIJEK mjeriti ista vrijednost, i neće se uočavati utjecaj ETERA, tj. gibanja Zemlje!Wink

Rajcar:
Ako želiš znati, naučiti nešto, pitati nešto, tražiti objašnjenje, to će biti OK, ali kada ideš napadati nešto što zapravo ne razumiješ i pri tome stvaraš neke svoje potpuno krive konstrukcije i dobivaš uvijek i nanovo nove rezultate koji i tebi samom nisu jasne jer si krenuo od krivih pretpostavki - ljudi jednostavno izgube strpljenje

Svodi se na to:

Nešto se napiše, pita se nešto, traži se objašnjenje. Neću valjda ljude moliti da mi prevode Wiki!

fosilvaso
Not Ranked
Muški
Odgovor na Re: Invarijantnost brzine svjetlosti? 01-29-2013 23:24

Rajcar:
Hajde, pojasni mi što je to (boldano gore)? Mnogima se "ne sviđa" kvantna fizika, gore se spominje i A.E. kojem se također nije sviđalo to što se dobilo razvojem Q.F. - pa što? Kriterij istinitosti nije sviđa mi se - ne sviđa već pokus. Pojasni i drugu rečenicu! Ukratko, objasni što je to trulo u državi Danskoj? OK?

Kako? Dam linkove stranica koje spominjem u temama ( koji su već uglavnom na forumu u raznim temama)? Copy/Paste tih stranica? Napravim sažetak?

fosilvaso
Not Ranked
Muški
Odgovor na Re: Invarijantnost brzine svjetlosti? 01-29-2013 23:37

Rajcar:
Tako je, uvedimo referendum: Jeste li za ili ste protiv STR? Većina odlučuje, zar ne!

Nije to radi referenduma, već mi je prigovoreno da otvaram slične teme!Big Smile

Rajcar:
Navedi mi jedan jedini pokus koji NIJE u skladu sa STR

Navodno nije potvrđen relativistički Doppler. Sagnac-efekt je isto zanimljiv. MM eksperiment nije bio NUL, već samo nije dao očekivana odstupanja.

Rajcar:
tako da uvodiš neke svoje iz rukava izvučene pretpostavke koje daju čudne, tebi samom besmislene rezultate

A jesi li detaljnije pročitao o čemu se 'lupeta' na tim linkovima? Ili je to ad-hoc?

Rajcar:
Pozabavi se tako tim nekim problemima, pokušaj ih riješiti na svoj način a NAKON toga vidi kako su drugi prije tebe taj problem riješili

Evo primjer:

http://www.inet.hr/~brvasilj/relativ/foton6.html

I onda vidim na internetu da još nitko nije uspio izvesti tako jednostavan pokus, kažu: sve se svodi na dvosmjerno mjerenje brzine?

speare-shaker
Not Ranked
Registriran(a): 30.12.2010.
Odgovor na Re: Invarijantnost brzine svjetlosti? 01-29-2013 23:55

fosilvaso:

Bla,bla...

Na to se i svodi tvoje piskaranje na ovom forumu.

fosilvaso:

Znači, čim sam počeo malo detaljnije razmišljati o navedenim temama, počeo sam se pitati....

RobinUd je na ovom forumu više puta rekao i ponovio kako pravi problem nastaje tek kada glupan postane vrijedan.
Ne znam je li ta poslovica njegovo autorsko djelo, ali je definitivno jako dobra.

fosilvaso
Not Ranked
Muški
Odgovor na Re: Invarijantnost brzine svjetlosti? 01-30-2013 0:02

speare-shaker:
fosilvaso:

Bla,bla...

Na to se i svodi tvoje piskaranje na ovom forumu

Neka! Ako je barem jedan forumaš malo razmislio o temama, usput se malo podsjetio starih znanja, ja zadovoljan!Wink

Somedude
Not Ranked
Muški
Registriran(a): 12.02.2004.
Odgovor na Re: Invarijantnost brzine svjetlosti? 01-30-2013 0:16

fosilvaso:

Somedude:
Konkretno: ako mod procijeni da gomilanje tema, koje su sve slicne ili vezane tematike, postaje spamiranje foruma, moze se desit da teme pocnu "nestajat"

Kako u sve pokušavaju uvaljati problematičnu Teoriju relativnosti, sve bi teoretski moglo biti samo dvije teme:

Tema Za, i tema PROTIV!Big Smile

I to je bolje nego 14(!) tema u nekih mjesec dana. A sve u vezi STR. Tako npr. imamo jednu temu o Michelson-Morley eksperimentu, te drugu temu o invarijantnosti brzine svjetlosti, plus jos i trecu "Brzina svjetlosti".

fosilvaso
Not Ranked
Muški
Odgovor na Re: Invarijantnost brzine svjetlosti? 01-30-2013 0:36

Somedude:
I to je bolje nego 14(!) tema u nekih mjesec dana. A sve u vezi STR. Tako npr. imamo jednu temu o Michelson-Morley eksperimentu, te drugu temu o invarijantnosti brzine svjetlosti, plus jos i trecu "Brzina svjetlosti".

Nisam baš siguran:

1) tema Michelson-Morley: Zašto  je ustvari propao? Nema veze s STR ( osim kao sumnjiva osnova za tu teoriju!Big Smile).

2) Invarijantnost brzine: Postavlja se pitanje veze brzine (c) i izvora. TOTALNA suprotnost STR-u

3) Brzina svjetlosti: U njoj se uglavnom lupeta o STR

fosilvaso
Not Ranked
Muški
Odgovor na Re: Invarijantnost brzine svjetlosti? 01-30-2013 4:31

fosilvaso:

Uz sve teorije, evo još jedne ( gornji link dopunjen)! Citat odlomka:
Što bi bilo kada bi i brzina svjetlosti ovisila o brzini izvora? Kako bi nam izgledala fizika, koje rezultate bi davali razni eksperimenti?

Pri tome, polazni postulati za brzinu svjetlosti glase:

1)    Konstantna je u 'apsolutnom mirnom' prostoru.

2)    U linearnoj je vezi s brzinom izvora, tj. zbrajaju se.

3)     Promjenljiva je, ali konstantna je u referentnom sustavu u kojem se nalazi i izvor

Somedude
Not Ranked
Muški
Registriran(a): 12.02.2004.
Odgovor na Re: Invarijantnost brzine svjetlosti? 01-30-2013 6:59

fosilvaso:

1) tema Michelson-Morley: Zašto  je ustvari propao? Nema veze s STR ( osim kao sumnjiva osnova za tu teoriju!Big Smile).

2) Invarijantnost brzine: Postavlja se pitanje veze brzine (c) i izvora. TOTALNA suprotnost STR-u

3) Brzina svjetlosti: U njoj se uglavnom lupeta o STR

MM pokus itekako ima veze sa STR. Kao sto rekoh u drugoj temi, onda bi mogli za svaki post otvarat temu cim je malo nesto vezzano uz nju, ali ne bas posve. Mislim da temi ima dosta, pa ne otvaraj nove bez prijeke potrebe.

abraksas
Not Ranked
Muški
Registriran(a): 02.10.2012.
Odgovor na Re: Invarijantnost brzine svjetlosti? 01-30-2013 14:10

Rajcar:
Ukratko, objasni što je to trulo u državi Danskoj?

Kad će Antikrist, jel bar blizu? Cool

fosilvaso
Not Ranked
Muški
Odgovor na Re: Invarijantnost brzine svjetlosti? 01-30-2013 17:01

Somedude:
MM pokus itekako ima veze sa STR

Ne baš!

A to što se rezultat pokušava objasniti preko STR, to je špekulacija i jedna od mogućih improvizacija!

Hint: Kada je izveden MM-pokus STR još NIJE bila sklepana, kako je mogao imati veze s nečim, tada još nepostojećim!?

fosilvaso
Not Ranked
Muški
Odgovor na Re: Invarijantnost brzine svjetlosti? 01-30-2013 17:03

fosilvaso:
3)     Promjenljiva je, ali konstantna je u referentnom sustavu u kojem se nalazi i izvor

Ovo je sumnjivo? Treba brisati ili dodati i 'u određenom smjeru'?

fosilvaso
Not Ranked
Muški
Odgovor na Re: Invarijantnost brzine svjetlosti? 01-30-2013 17:04

abraksas:

Rajcar:
Ukratko, objasni što je to trulo u državi Danskoj?

Kad će Antikrist, jel bar blizu? Cool

On je stalno ovdje, pitanje je:

Kada će Krist!?Devil

abraksas
Not Ranked
Muški
Registriran(a): 02.10.2012.
Odgovor na Re: Invarijantnost brzine svjetlosti? 01-30-2013 17:15

fosilvaso:

pitanje je:

Kada će Krist!?Devil

3 i pol godine nakon početka kraljevanja prvospomenutog - ako je vjerovati autoru novozavjetne Apokalipse. U međuvremenu se boldanog može vidjeti i poklopati u svakoj katoličkoj crkvi - skriva se tamo negdje oko oltara. Pravoslavci Ga nude na žličicu.

Prethodna Sljedeća
Stranica 3 od 4 «   1 2 4   »