Jeftinija struja ...?

Moje opcije

ocijenilo 0 korisnika
Ovaj post ima 1 odgovor | 0 Sljedbenici

besposlenpop
Top 10 Contributor
Muški
Registriran(a): 04.10.2005.
Jeftinija struja ...? Poslano: 07-22-2013 14:00

Pomalo je zamrla početna halabuka o jeftinijim operaterima i tržišnoj utakmici. Moj prvi refleks na pojavu novih strujaša je bil - nek se prvo svi tri (a možda i više ...) počupaju, pa bumo vidli kaj bu ispalo. No, nekak mi se više ne čeka, a previše je još upitnika ... doduše, jednog je rješila već Vlada RH, sklopivši ugovor sa Slovencima. (đe su emotikoni & ostala dugmad???)

Jedan od mnogih članaka:

Njemački RWE i slovenski GEN-I nadmeću se čija je struja jeftinija

Nakon što je RWE kućanstvima ponudio sedam do 12 posto jeftiniju struju uz ugovor na 12 do 36 mjeseci ako prijelaz ugovore putem interneta, GEN-I je odmah korigirao vlastitu ponudu s ranijih 10 posto na 12,5 posto.

Pravi rat cijenama pokrenula su dva nova konkurenta koja HEP-u žele uzeti komad tržišta opskrbe više od dva milijuna hrvatskih kućanstava. Dan nakon što je slovenski GEN-I predstavio svoju ponudu, njemački RWE Energija objavio je u utorak svoj cjenik, no Slovenci su odmah uzvratili većim sniženjem. RWE je kao glavnu svoju prednost istaknuo veličinu matične grupacije - i obećanje da će korisnicima uvijek nuditi najbolju cijenu. I točno: jedan od paketa koje su ponudili doista jest bio povoljniji od prvotne ponude GEN-I-ja. No, dok se ponuda GEN-I-ja temelji na jednom cjeniku, bez posebnih ugovornih obveza, kod RWE-a je drukčije. Naime, RWE kućanstvima nudi tri paketa s popustom od 10, 7 i 5 posto u odnosu na cjenik HEP-a, no za ostvarenje tog popusta valja potpisati ugovor na 36, 24 odnosno 12 mjeseci. Sitna slova (opći uvjeti poslovanja) navode pak kako u slučaju ranijega raskida ugovora kupac mora vratiti sve ostvarene popuste. Pritom nijedan od ova tri paketa nije sam po sebi, prema cijeni kilovatsata, jeftiniji od prvotne ponude GEN-I-a, nego ugovaranjem putem interneta valja ostvariti dodatni popust od dva postotna boda. Reagirajući na ponudu Nijemaca, GEN-I je odmah objavio da dodatno pojeftinjuju, ponudivši 12,5 posto nižu cijenu od sadašnje HEP-ove. Na takvu odluku svakako ih je ohrabrio velik interes: objavili su kako su u prva 24 sata dobili 4000 poziva, a njihova stranica zabilježila je više od 10.000 posjeta.Usporedbe radi, cijena kilovatsata u HEP-u za kućanstva s jednotarifnim brojilom iznosi 53 lipe, GEN-I je prvotno ponudio 47 lipa, a RWE Energija od 47,7 do 50,35 lipa, odnosno s uračunatim popustom za on-line ugovaranje od dodatna dva postotna boda, od 46,64 do 49,29 lipa. Inače, riječ je samo o dijelu cijene koji se odnosi na samu električnu energiju, koja se slobodno formira na tržištu, dok će za korištenje mreže odnosno prijenos struje i dalje trebati plaćati HEP-u, bez obzira na odabranog distributera. Kod korisnika s jednotarifnim modelom riječ je o iznosu od 31 lipe po kWh. RWE će naplaćivati nižu naknadu za opskrbu: dok je kod GEN-I-ja ona ista kao kod HEP-a (7,40 kuna), RWE i na ovaj iznos daje popust do 12 posto. Za ugovaranje putem interneta RWE nudi bonus od 150 kuna, dok je GEN-I najavio da će svim klijentima koji potpišu ugovor u srpnju dati jedan mjesec besplatne struje.GEN-I se obvezao i da neće povećavati cijene do kraja 2015. godine. Predstavnici RWE -a su pak samo ustvrdili kako jamče da će njihova tvrtka uvijek nuditi najnižu cijenu, odnosno da će se prilagođavati ponudi konkurencije. Zanimljivo je da je u općim uvjetima RWE-a navedeno kako u slučaju povećanja cijene korisnik ima pravo na raskid ugovora, ali se promijenjena cijena objavljuje na internetskoj stranici RWE-a, a kupac potom o raskidu ugovora mora pismeno obavijestiti tvrtku najkasnije 20 dana od objave.Za razliku od GEN-I-ja, RWE nije pripremio i posebne pakete za poduzetnike na niskom naponu. Njima je GEN-I ponudio gotovo 30 posto nižu cijenu struje.

I - jel ima ko kakva iskustva, saznanja, savjet ... Geeked (Sad su se misteriozno pojavili emotikoni & dugmići!? Huh?)

medolino_zg
Not Ranked
Muški
Registriran(a): 15.04.2013.
Odgovor na Re: Jeftinija struja ...? 07-24-2013 16:07

bome u jemerikama to nema,jeftinia struja poslje ponoci Big Smile