KOMENTAR ANTE TOMIĆA

Moje opcije

ocijenilo 0 korisnika
Ovaj post ima 80 odgovor(a) | 2 Sljedbenici

debotoijusto
Not Ranked
Registriran(a): 21.02.2013.
KOMENTAR ANTE TOMIĆA Poslano: 09-28-2013 15:54

KOMENTAR ANTE TOMIĆA Zaključio sam da Gospa, ako se zbilja ukazuje, mora biti malo glupasta

Ne morate zaista biti vjernik da biste bili obožavatelj Isusa, on nam je dao moralne istine koje su sam osnov naše civilizacije. Upravo je zbog njih kršćanstvo postalo veliko. Više od ijedne prije nje ta je religija sadržavala korisne savjete kako postati dobra osoba. Mudrosti poput “ljubite i svoje neprijatelje i molite se za one koji vas progone” nitko prije njega nije izgovorio, Isus ih nije mogao čuti u u roditeljskom domu ili hramu ili dok se s drugim dječacima u Nazaretu igrao trule kobile.

Kad smo kod toga, u Svetom pismu ni inače nema mnogo riječi o osobinama njegovih najbližih, to je jedno od onih štiva snažno fokusiranih na jedan lik, gdje je funkcija epizodista obično samo da svojom naivnom neukošću istaknu oštroumnost glavnog junaka. Čitajući Evanđelje nitko ne bi zaključio kako je Isus pamet, da tako kažemo, povukao po materinoj strani. Kućanica i tesar koji su odgojili Sina Božjeg čine se kao dvoje dragih, priprostih, takozvanih malih ljudi, bezazlenih bedaka koji se neskriveno dive svojem čudesnom dječaku, ali pravo ne razumijevaju o čemu on priča.

Dapače, mogli biste zamisliti kako su Marija i Josip bili oprezni konformisti kakvi roditelji često budu, i savjetovali Isusa da zakoči, ne zalijeće se izjavama o oprostu i milosrđu, da pazi kako se ne bi zamjerio moćnima. “Šta to tebi, sinko, treba”, kazala je Gospa Isusu, kao što su vjerojatno sve majke velikih ljudi ne jednom kazale svojim sinovima.

Neću kvariti biznis

Na razmišljanje o ovome potakla me prije nekoliko mjeseci jedna tanka knjižica što je objavljena s novinama, molitvenik s porukama međugorske Gospe, brižljivo izabranim među stotinama poruka koje je od lipnja 1981. ona uputila smjernim i bogobojaznim vidjelicama i vidiocima. Njezine dragocjene riječi idu, po prilici, ovako: “Draga djeco, molite i postite”, zatim “Draga djeco, molite i postite”, onda “Draga djeco, molite i postite” i naposljetku, sasvim originalno, “Draga djeco, postite i molite”.

Dobro, priznajem, nešto sam skratio i pojednostavio, koješta je tu još nakićeno, ali kad razgrnete komušinu retoričkih ukrasa bez značenja, jedino što Bogorodica savjetuje jest prebiranje krunice i uzdržavanje od jela. Molitvenik međugorske Gospe je kao nekakav priručnik za dijetu, nedostaje samo reklama: “Čitajući Gospin molitvenik u četiri tjedna sam izgubila devet kilograma”.

Zapanjeno sam okretao stranice nadajući se kako ću pročitati nešto dublje, umnije, a kad to nisam našao, došao sam do bogohulnog zaključka kako Gospa, ako se zbilja ukazuje u Međugorju, mora biti malo glupasta. Jedan od onih, što bi rekli, graničnih slučajeva. Da međugorska Gospa ima sedam godina i upisuje se u prvi osnovne, vjerojatno ne bi prošla testiranje za normalnu školu. Zašto bi netko inače trideset godina ponavljao jednu rečenicu? Kad Gospa, već po rasporedu emitiranja, stavi slušalice i primakne se mikrofonu da u hercegovački kamenjar javi: “Draga djeco, molite i postite”, je li se itko na nebu, sveti Petar, na primjer, značajno nakašlje i upozori: “Bogorodice, nemoj se ljutiti, ali to si im već rekla”.

Ne bih želio kvariti biznis, a sve i da želim, ne bih to mogao. Milijuni hodočasnika koji iz svih krajeva pohode Međugorje čine se zadovoljni, nitko od njih ne traži ništa preko “molite i postite”, ali nešto mi je, dopustite li, ipak razočaravajuće da nebesa imaju jedan osobit komunikacijski kanal s jednom točkom našeg materijalnog svijeta, a on im služi samo za ispraznosti. Vjerujem da bi Bog, preko svoje odane službenice Gospe, imao kazati još štogod korisno mimo savjeta o preskakanju obroka.

http://www.jutarnji.hr/pise-ante-tomic-zasto-je-gospa-u-medugorju-granicni-slucaj-/1129128/

debotoijusto
Not Ranked
Odgovor na Re: KOMENTAR ANTE TOMIĆA 09-28-2013 15:55

debotoijusto:

Njezine dragocjene riječi idu, po prilici, ovako: “Draga djeco, molite i postite”, zatim “Draga djeco, molite i postite”, onda “Draga djeco, molite i postite” i naposljetku, sasvim originalno, “Draga djeco, postite i molite”.

Dobro, priznajem, nešto sam skratio i pojednostavio, koješta je tu još nakićeno, ali kad razgrnete komušinu retoričkih ukrasa bez značenja, jedino što Bogorodica savjetuje jest prebiranje krunice i uzdržavanje od jela. Molitvenik međugorske Gospe je kao nekakav priručnik za dijetu, nedostaje samo reklama: “Čitajući Gospin molitvenik u četiri tjedna sam izgubila devet kilograma”.

Cool

ezekiel_1
Not Ranked
Muški
Registriran(a): 29.06.2011.
Odgovor na Re: KOMENTAR ANTE TOMIĆA 09-28-2013 15:56

debotoijusto:
Kad Gospa, već po rasporedu emitiranja, stavi slušalice i primakne se mikrofonu da u hercegovački kamenjar javi: “Draga djeco, molite i postite”, je li se itko na nebu, sveti Petar, na primjer, značajno nakašlje i upozori: “Bogorodice, nemoj se ljutiti, ali to si im već rekla”.

Big Smile

'' Ja znam samo jedno, a to je da ništa ne znam. '' - Sokrat

Hornblower
Not Ranked
Muški
Registriran(a): 07.01.2007.
Odgovor na Re: KOMENTAR ANTE TOMIĆA 09-28-2013 15:56

Što znači glupasta? Crying

„Imprimatur secretum, veritas mysterium. Unicum…”

debotoijusto
Not Ranked
Odgovor na Re: KOMENTAR ANTE TOMIĆA 09-28-2013 16:02

Hornblower:

retardirana je drustveno prihvatljivo no u ovom kontekstu glupasta sasvim dobro zvuci

Hornblower
Not Ranked
Muški
Odgovor na Re: KOMENTAR ANTE TOMIĆA 09-28-2013 16:03

debotoijusto:

Hornblower:

retardirana je drustveno prihvatljivo no u ovom kontekstu glupasta sasvim dobro zvuci

Ne postoji takva riječ, žišku?

Vorpatril
Not Ranked
Muški
Registriran(a): 22.10.2007.
Odgovor na Re: KOMENTAR ANTE TOMIĆA 09-28-2013 16:04

Hornblower:

debotoijusto:

Hornblower:

Kako ne postoji ? Indifferent

Pa viš da je napisana...

Najsvježe vijesti iz znanosti

debotoijusto
Not Ranked
Odgovor na Re: KOMENTAR ANTE TOMIĆA 09-28-2013 16:08

Hornblower:

debotoijusto:

Hornblower:

kako to mislis "ne postoji" ?

Hornblower
Not Ranked
Muški
Odgovor na Re: KOMENTAR ANTE TOMIĆA 09-28-2013 16:09

Vorpatril:

Pa viš da je napisana...

To što danas svatko misli da je pismen, drugi par čarapa... Može biti samo glupavo, nema glupastog.

debotoijusto
Not Ranked
Odgovor na Re: KOMENTAR ANTE TOMIĆA 09-28-2013 16:13

Hornblower:

Vorpatril:

Pa viš da je napisana...

To što danas svatko misli da je pismen, drugi par čarapa... Može biti samo glupavo, nema glupastog.

cemu onda "zisku" , isto ne postoji pa smo svi razumjeliWink

ovo je satiricni tekst a ne prijemni za skolu

Hornblower
Not Ranked
Muški
Odgovor na Re: KOMENTAR ANTE TOMIĆA 09-28-2013 16:16

debotoijusto:
ovo je satiricni tekst

Ovo je gomila gluposti, vidio sam naslov i dalje nisam ni čitao.

debotoijusto
Not Ranked
Odgovor na Re: KOMENTAR ANTE TOMIĆA 09-28-2013 16:23

Hornblower:

debotoijusto:
ovo je satiricni tekst

a zakljucak da je gomila gluposti donio si po duhu svetomSmile

macak12
Not Ranked
Registriran(a): 25.01.2011.
Odgovor na Re: KOMENTAR ANTE TOMIĆA 09-28-2013 16:26

<p><span>Hrvatske Domovine Sin.</span></p>
Hornblower
Not Ranked
Muški
Odgovor na Re: KOMENTAR ANTE TOMIĆA 09-28-2013 16:27

debotoijusto:

Hornblower:

debotoijusto:
ovo je satiricni tekst

Što ti znaš o Duhu Svetom, da nisi išao na vjeronauk?

debotoijusto
Not Ranked
Odgovor na Re: KOMENTAR ANTE TOMIĆA 09-28-2013 16:36

Hornblower:

debotoijusto:

Hornblower:

debotoijusto:
ovo je satiricni tekst

Što ti znaš o Duhu Svetom, da nisi išao na vjeronauk?

naravno da sam isao , jos u komunizmu , i nebitno za temu

Prethodna Sljedeća
Stranica 1 od 6 2 3 4 5   »  ...  Zadnja >